Řez červeného a bílého rybízu

Serial Ulice 5332 videí
90zhlédnutí

Naším cílem u řezu červeného a bílého rybízu je podpořit rozvětvení a boční obrost, proto zakracujeme letorosty přibližně o 1/3 – tímto řezem se vyvolá růst bočních výhonů – větviček, které v dalších letech ponesou plody.

Červený a bílý rybíz plodí nejlépe na dvouletém a tříletém dřevě, sice plodí i na čtyřletém a starším, ale na keři by nemělo být starší než pětileté dřevo – to by se mělo odstraňovat, jednak kvůli zajištění nových přírůstků, jednak plody jsou na těchto starších větvích menší, méně kvalitní a méně sladké, tvoří se i menší střapce s menším počtem plodů.

Řez provádíme na pupen, který směřuje ven z keře, pokud chceme dosáhnout většího rozložení keře do stran – otevření keře, naopak pokud potřebujme, aby výhon narostl více kolmo – provedeme řez na vnitřní pupen. Řez provádíme těsně nad pupenem - ani příliš vysoko (nenechávat tzv. špačky, které jsou vstupní bránou pro patogeny), ani příliš nízko (podříznutí do zóny pupene může způsobit zaschnutí pupenu).

I když rybíz snáší i polostín, tak dobré, velké, chutné a sladké plody se vytvoří jen tam, kam svítí slunce. Proto je důležité, aby si olistěné větve co nejméně navzájem stínily a tomu je třeba přizpůsobit i řez.

Období vhodná pro řez rybízu jsou po sklizni v červenci nebo při obírání úrody (odstraníme staré 4-5leté dřevo, aby nové letorosty mohly lépe vyzrát) a v předjaří, přibližně ve druhé polovině února, ještě než začne rybíz rašit.

0:00 rozdíly u řezu černého a červeného (bílého) rybízu s ohledem na podporu a obnovu plodonosného dřeva
1:36 řez 6letého stromkového červeného rybízu
7:21 úvazek korunky stromkového rybízu - ideální je takový typ úvazku, který je do určité míry pružný, aby se časem nezaříznul do kmínku – např. vázací gumová „špageta“ (používá se u kmínků révy, lze ji použít i k úvazkům třeba mladých ovocných stromků) nebo vázací gumička či sisal
8:41 výchovný řez 7letého stromkového červeného rybízu, který v minulém roce prošel radikálním zmlazením; kmínek/podnož z meruzalky je v místě roubování (srůst podnože a roubu byl již ze školky nekvalitní) postižený botrytidou (houbovitý patogen, který postupně způsobí nekrózu v místě srůstu a později odumření celého kmínku)
11:18 střídání stromkové a keřové formy bobulovin pro optimální využití prostoru
12:19 ideální počet větví různého stáří keříčkového červeného rybízu (odrůda Rovada)
13:04 využití postranních výhonů pro zahřížení
13:37 pupeny kyticového plodonosného obrostu
14:50 správné nasazení ostří nůžek při řezu vůči té části větve, která zůstane zachována
15:37 výhony a větve různého stáří na keři červeného rybízu Rovada
16:35 odstranění jednoletých výhonů zahušťujících střed keře
20:24 výhony připravené pro plánovanou obměnu starších větví
20:41 vliv „neřezu“ na životnost, vitalitu a plodnost keřového rybízu
22:22 jak rozlišit černý a červený rybíz, když právě neplodí, podle tvaru a barvy pupenů, dřevo černého rybízu po seškrábnutí kůry voní jako plody černého rybízu (červený rybíz žádnou vůni nevydává)
24:08 keřový bílý rybíz Blanka

Video bylo natočeno 6. 1. 2021.

Přeji vám hodně úspěchů při pěstování červeného a bílého rybízu.

Odkazy na videa o pěstování ovocných stromů a keřů:
I. Rozmnožování rybízu a angreštu https://youtu.be/5C-xABJuvTg
II. Řez angreštu https://youtu.be/WoYGp3c-klg
III. Řez černého rybízu https://youtu.be/VUrkbdVEA0o
IV. Jak zachránit oblíbenou ovocnou odrůdu a odběr roubů https://youtu.be/qu2wDr5LcvA
V. Řez maliníku – jak sklízet maliny až 6 měsíců v roce https://youtu.be/dUszN7VbTaI
VI. Řez ostružiníku pro sklizeň kvalitních plodů https://youtu.be/HqhTFfrOeyo
VII. Množení a výsadba maliníku a ostružiníku https://youtu.be/Kp-0jyOzlj4

Své dotazy a zkušenosti pište prosím do komentářů.

ČLENSTVÍ: Staňte se členem tohoto kanálu a získejte tak přístup k členským výhodám. Klikněte na tlačítko PŘIPOJIT SE pod videem nebo na tento odkaz:
https://www.youtube.com/channel/UCpcXHuGUvtBpTp4xWC1ioZg/join

KONZULTACE: Pokud máte zájem o individuální konzultaci, ušitou přímo na míru vašim potřebám, tak mi prosím napište na e-mail: plodnazahrada@gmail.com. Jedná se o formu placené služby.

ODBĚR VIDEÍ: Zde se můžete přihlásit k odběru videí z Plodné zahrady: https://www.youtube.com/channel/UCpcXHuGUvtBpTp4xWC1ioZg?sub_confirmation=1

DALŠÍ TIPY z Plodné zahrady můžete sledovat na:
→ Instagram: https://www.instagram.com/plodnazahrada/
→ Facebook: https://www.facebook.com/plodnazahrada/

KAMERA A STŘIH: Za kamerou stojí můj šikovný syn Petr, bez kterého by žádné z videí Plodné zahrady nevzniklo. Petr je velmi úspěšný trenér kalisteniky. Pokud se chcete dostat do formy, tak Vám určitě rád pomůže. Na jeho aktivity se můžete podívat zde:
→ YouTube - https://youtube.com/c/MojeVize
→ Instagram - https://www.instagram.com/petr.mojevize/