Topinambur hlíznatý zaujímá v mém pomyslném žebříčku nejoblíbenějších jedlých a zároveň strategických trvalek číslo jedna, zatím jsem nenašel rovnocennou plodinu. Synonymem názvu pro topinambur je také slunečnice hlíznatá, také proto je pro mě „královnou“ mezi jedlými trvalkami.
10 důvodů, proč by vás mohlo pěstování topinamburů oslovit:
1. Sklizeň v průběhu 6 měsíců v nejchladnějším období roku - od konce října, přes zimu, až do konce dubna. Hlízy můžete sklízet postupně dle potřeby. V případě nutnosti byste na nich mohli klidně přežít celou zimu.
2. Mrazuvzdornost hlíz - přežijí teploty až -30°C. Zmrznou, ale buňky v hlízách zůstanou nepoškozené - stačí nechat hlízy znovu pozvolna rozmrznout.
3. Vysoký výnos - z jedné zasazené hlízy může být v ideálním případě výnos i přes 5 kg hlíz.
4. Nenáročnost a samoudržitelnost pěstování
5. Odolnost vůči chorobám a škůdcům
6. Vynikající chuť a různé možnosti úprav - chutné jsou jak syrové, tak různě tepelně i jinak upravené (nejlépe v kombinaci s jinou zeleninou).
7. Jedinečné výživové parametry, léčivé a preventivní účinky
Topinambur je velmi ceněný díky svým dietetickým a detoxikačním účinkům, schopnosti zlepšovat činnost trávicí soustavy a snižovat krevní tlak a cholesterol v krvi. Díky inulinu, polysacharidu s nízkým glykemickým indexem (inulin plní funkci zásobní látky podobně jako škrob u jiných rostlin), je topinambur i výbornou potravinou vhodnou pro lidi s nadváhou. Strávníci po konzumaci nemají pocit hladu. Hezky zasytí, ale určitě po něm neztloustnete.
8. Produkce velkého množství biomasy využitelné jako energetický zdroj a široké možnosti využití všech částí rostliny
9. Jako předplodina zlepšuje strukturu půdy
10. Krásná, statná rostlina jako estetický a okrasný zahradní prvek a zdroj pastvy pro včely v době, kdy toho již moc nekvete
První část videa 0:00 s ještě kvetoucím topinamburem byla natočena 12. října 2020, navazující druhá část videa 6:32, natočená měsíc poté - 13. listopadu 2020, zachycuje topinambur již ve sklizňové zralosti po zmrznutí nadzemní části rostliny.
Pokud vás zajímají informace o pěstování zeleniny i ovoce a další zajímavé tipy, klikněte na tlačítko ODEBÍRAT a na ikonu zvonku, abyste obdrželi upozornění na nové video.
Jednotlivé díly seriálu o pěstování zeleniny v zimě:
I. Informace o pěstování některých odrůd listové zeleniny vhodné pro sklizeň na podzim a v zimě https://youtu.be/Ly3r2nUandk
II. Seznámení s další podzimní a zimní zeleninou, tentokrát především kořenovou https://youtu.be/icU3KlBs35I
III. Pěstování a sklizeň topinamburu hlíznatého - královny jedlých trvalek https://youtu.be/1tzCPXy4GnY
IV. Ochrana zeleniny v zimě https://youtu.be/lqo0CTvYysI
V. Sklizeň v prosinci - listová zelenina https://youtu.be/XzDyDxcQZCU
VI. Sklizeň v prosinci - kořenová zelenina https://youtu.be/Maw9lD7Fczs
VII. Vánoční sklizeň ve skleníku https://youtu.be/uah4E5HPSEk
VIII. Sklizeň zeleniny ve sněhu https://youtu.be/eEY4sRrAGrI
Své dotazy a zkušenosti pište do komentářů.
ČLENSTVÍ: Staňte se členem tohoto kanálu a získejte tak přístup k členským výhodám. Klikněte na tlačítko PŘIPOJIT SE pod videem nebo na tento odkaz:
https://www.youtube.com/channel/UCpcXHuGUvtBpTp4xWC1ioZg/join
KONZULTACE: Pokud máte zájem o individuální konzultaci, ušitou přímo na míru vašim potřebám, tak mi prosím napište na e-mail: plodnazahrada@gmail.com. Jedná se o formu placené služby.
ODBĚR VIDEÍ: Zde se můžete přihlásit k odběru videí z Plodné zahrady: https://www.youtube.com/channel/UCpcXHuGUvtBpTp4xWC1ioZg?sub_confirmation=1
DALŠÍ TIPY z Plodné zahrady můžete sledovat na:
→ Instagram: https://www.instagram.com/plodnazahrada/
→ Facebook: https://www.facebook.com/plodnazahrada/
KAMERA A STŘIH: Za kamerou stojí můj šikovný syn Petr, bez kterého by žádné z videí Plodné zahrady nevzniklo. Petr je velmi úspěšný trenér kalisteniky. Pokud se chcete dostat do formy, tak Vám určitě rád pomůže. Na jeho aktivity se můžete podívat zde:
→ YouTube - https://youtube.com/c/MojeVize
→ Instagram - https://www.instagram.com/petr.mojevize/